Jackson Null
New UKC Forum Member
Registered: May 2022
Location: PNW
Posts: 3 |
kcal/kg and kcal/cups are important variables for determining cost. That's the amount of calories or what actually gets metabolized by the dog. These numbers are on the back of every bag of dog food.
if you know the weight of the bag, price of bag, calories per bag and per cup, and cups fed per day to maintain weight, then you can determine the cost per day per dog for each brand of food.
sometimes the higher cost bags of dog food actually cost the same or less than cheaper bags, solely because of the caloric value of the food. For example, a 44lb of purina dog chow at $28.99 is only a few cents cheaper per day for my dogs, than a 40lb bag of diamond naturals at $42.99. Because they require more cups/day of the lower calorie food. Cheap food isn't always cheap because of this, and that's a classic marketing tactic.
Some brands you can get much cheaper at wholesale prices if you can store a pallet of dog food. Inukshuk for example is roughly 40% cheaper per bag if you buy wholesale, making it somewhat competitive if you like that feed.
I like to feed Nutrena True High energy or Diamond Naturals extreme athlete. Depends on season.
Last edited by Jackson Null on 08-09-2025 at 04:37 AM
Report this post to a moderator | IP: Logged
|